Arabianrannan kirjasto

Aukioloajat tällä viikolla


Hämeentie 135 A, Arabianranta 00560 Helsinki (Isompi kartta)

Saapumisohjeet (Matka.fi)

Saapumisohjeet: bussit: 52, 52V, 68, 71, 74, 506 raitiolinjat: 6, 8

Puhelinnumerot
Phone icon (09) 3108 5056 / asiakaspalvelu
Postiosoite
PL 4256
00099 Helsingin kaupunki
Sähköposti
arabianrannan_kirjasto@hel.fi
Rakennus: Aralis
Rakennettu:2004
Arkkitehti:Mauri Tommila
 
Palvelut
Asiakastietokone laite
Dataprojektori laite
  • Dataprojektorilla voidaan heijastaa valkokankaalle asiakkaan omia esityksiä.
Dokumenttikamera laite
Erilliset näppäimistöt laite
  • Dataprojektorin yhteydessä on mahdollisuus käyttää langatonta näppäimistöä.
    Dataprojektorin yhteydessä on mahdollisuus käyttää langatonta näppäimistöä.
Kopiokone (väri) laite
  • 0,40 € / sivu (kaksipuoleinen sivu 0,80 €)
Skanneri laite
E-lehtipalvelupiste palvelu
  • Kaksi tablettia joilla voi lukea kotimaisia ja ulkomaisia sanoma- ja aikakauslehtiä
Itsepalvelutulostus palvelu
  • 0,40 € / arkki
Kirjakierrätyspiste palvelu
  • Asiakkaiden omien kirjojen vaihtopiste.
Koirat kielletty palvelu
Langaton verkko (Wi-Fi) palvelu
Musiikin kuuntelumahdollisuus palvelu
  • Kirjaston cd-soittimella on mahdollista kuunnella levyjä joko omilla tai lainattavilla kuulokkeilla.
Ulkopelejä palvelu
Valkokangas palvelu
  • Dataprojektorin ja dokumenttikameran yhteydessä käytettävä suurikokoinen valkokangas.
Näyttelytilat tila
  • Mahdollisuus järjestää satunnaisia näyttelyitä siirrettävillä sermeillä.
Henkilökunta
Kari Vante / kirjastonjohtaja
  kari.vante@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5656
Organisaation henkilöstö
Anne Ala-Honkola / kirjastonjohtaja
  anne.ala-honkola@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5625
Anne Dikert / kirjastonjohtaja
  anne.dikert@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5667
Mari Heino / kirjastonjohtaja
  mari.heino@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5671
Kurt Hirn / kirjastonjohtaja
  kurt.hirn@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5690
Virpi Jero / kirjastonjohtaja
  virpi.jero@hel.fi   Phone icon (09) 3102 8431
Kari Lämsä / osastonjohtaja
  kari.lamsa@hel.fi   Phone icon (09) 3102 9780
Anne Mankki / kirjastonjohtaja
  anne.mankki@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5079
Helena Ohene Menu / kirjastonjohtaja
  helena.ohenemenu@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5641
Heini Oikkonen-Kerman / kirjastonjohtaja (21.12.2015-14.7.2016)
  heini.oikkonen-kerman@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5670
Eija Palomäki / kirjastonjohtaja
  eija.palomaki@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5664
Roni Rauramo / IT-tukihenkilö
  roni.rauramo@hel.fi   Phone icon 040 334 9670
Satu Rautanen / palveluesimies
  Phone icon (09) 3108 5039
Maria Repo-Rodstedt / palvelupäällikkö
  maria.repo@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5626
Hanna Rissanen / palvelupäällikkö
  Phone icon (09) 3108 5814
Heli Roisko / kirjastonjohtaja
  heli.roisko@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5613
Anna-Maria Soininvaara / kirjastotoimen apulaisjohtaja
  anna-maria.soininvaara@hel.fi   Phone icon (09) 310 8400
Solveig Storbom / kirjastonjohtaja
  solveig.storbom@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5642
Tiina Tarvonen / kirjastonjohtaja
  tiina.tarvonen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5301
Kari Vante / kirjastonjohtaja
  kari.vante@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5656
Leena Sallas / kirjastonjohtaja
  leena.sallas@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5694
Harri Sahavirta / kirjastonjohtaja
  harri.sahavirta@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5655
Lauriina Vilkkonen / kirjastonjohtaja
  lauriina.vilkkonen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5632
Jyrki Tirronen / kirjastonjohtaja
  jyrki.tirronen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5698
Tarja Vuorinne / kirjastonjohtaja
  tarja.vuorinne@hel.fi   Phone icon 040 6851258
Tarja Friman / tietopalveluvirkailija
  tarja.friman@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5052
Severi Hirvi / erikoiskirjastovirkailija
  severi.hirvi@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5953
Riku Hyppönen / siviilipalvelusmies
  riku.hypponen@hel.fi
Raija Javanainen / tietopalveluvirkailija
  raija.javanainen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5052
Anja Karppala / erikoisirjastonhoitaja
  anja.karppala@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5053
Auli Karppinen / erikoiskirjastovirkailija
  auli.karppinen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5750
Marja Kilpinen / asiakaspalveluvirkailija
  marja.kilpinen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5953
Pirjo Kotamäki / kirjastovirkailija
  pirjo.kotamaki@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5953
Maria Kotila / informaatikko
  maria.kotila@hel.fi
Maria Kotila / informaatikko
  maria.kotila@hel.fi
Silene Lehto / erikoiskirjastonhoitaja
  silene.lehto@hel.fi
Peter Lindfors / kirjastonhoitaja
  peter.lindfors@hel.fi   Phone icon (09) 310 850530
Kirsti Linnakko / Informaatikko
  kirsti.linnakko@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5053
Kari Lämsä /
Anki Mölläri / informaatikko
  anki.mollari@hel.fi
Anki Mölläri / informaatikko
  anki.mollari@hel.fi   Phone icon +358 40 158 2730
Laura Norris / kirjastonjohtaja
  laura.norris@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5653
Erkki Oksanen / informaatikko
  erkki.oksanen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5052
Mika Oksanen / kirjastovirkailija
  mika.oksanen@hel.fi   Phone icon (09) 310 8953
Ria Ordén / osastonjohtaja
  ria.orden@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5211
Janne Palander / erikoiskirjastovirkailija
  janne.palander@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5531
Vesa Partti / kirjastovirkailija
  vesa.partti@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5953
Taina Pirhonen / palvelupäällikkö
  taina.pirhonen@hel.fi
Taina Pirhonen / palvelupäällikkö
  taina.pirhonen@hel.fi
Taru Päivälinna / kirjastovirkailija
  taru.paivalinna@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5953
Pertti Pöhö / asiakaspalveluvirkailija
  pertti.poho@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5953
Eva Rantalaine / asiakaspalveluvirkailija
  eva.rantalaine@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5951
Kalle Riiheläinen / palveluesimies
  kalle.riihelainen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5848
Laura Ristola / kirjastovirkailija
  laura.ristola@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5953
Kirsi Siika-aho / informaatikko
  kirsi.siika-aho@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5053
Raija Tikkala / kirjastonhoitaja
  raija.tikkala@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5053
Sini Turunen / erikoiskirjastonhoitaja
  sini.turunen@hel.fi
Sini Turunen / erikoiskirjastonhoitaja
  sini.turunen@hel.fi
Laura Verronen / kirjastonhoitaja
  laura.verronen@hel.fi
Laura Verronen / kirjastonhoitaja
  laura.verronen@hel.fi
Tarja Vuorinne / kirjastonjohtaja
  tarja.vuorinne@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5202
Anne Yli-Marttila / asiakaspalveluvirkailija
  anne.yli-marttila@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5953
Seutuyhteistyö
HelMet
Perustamisvuosi
2004
Lisätietoja

Arabian tehdaskompleksiin rakennetussa neljän eri kirjaston Aralis-kirjastokeskuksesta löytyy myös Arabianrannan kirjasto.

muokattu viimeksi: 2016-04-19T19:27:37