Main Library (Jyväskylä)

No opening hours found

Opening hours this week


Vapaudenkatu 39-41, 40100 Jyväskylä (View larger map)

Directions (Matka.fi)

Parking: Free parking on courtyard (Vapaudenkatu)

Telephone numbers
Phone icon 014 266 4123 / Circulation desk, renewal of loans
Phone icon 014 266 4113 / Children's and Young Adults' department
Phone icon 014 266 4115 / Music department, digitizing room
Phone icon 014 266 4104 / Reference desk
Phone icon 014 266 4119 / Newspaper room
Phone icon 014 266 4097 / Communications
Phone icon 014 266 4111 / Renting the Premises
Phone icon 014 266 4100 / Attendant
Phone icon 014 266 4130 / Regional collection
Phone icon 014 266 4120 / Exhibition bookings, entrance hall
Phone icon 014 266 4138 / Exhibition bookings, library
Phone icon 014 266 4131 / Kaukopalvelu
Mail address
P.O. Box 50
40101 Jyväskylä
E-mail
kirjasto.tiedottaja@jkl.fi
Built:1980
Architect:arkkitehtitoimisto Hyvämäki–Karhunen–Parkkinen
 
Services
Regional collection collection
Copier device
  • Copies 0,40 €/page
Customer workstation device
  • internet, Microsoft Office
Laptop device
  • Library card and identification required.
Scanner device
http://www.jyvaskyla.fi/instancedata/prime_product_julkaisu/jyvaskyla/embeds/jyvaskylawwwstructure/76010_PKNkonsolipelitKESA.pdf device
  • ilmainen
http://www.jyvaskyla.fi/kirjasto/palvelut/tilat room
  • Hinnat: * Kaupungin sisäinen käyttö 38 € / tunti * Yhteisöt 51 € / tunti ja yritykset 59 € / tunti
http://www.jyvaskyla.fi/kirjasto/palvelut/tilat room
  • Kaupungin sisäinen käyttö16 € / tunti * Yhteisöt 19 € / tunti ja yritykset 25 € / tunti
Music roomhttp://www.jyvaskyla.fi/paakirjasto/musiikki room
  • Two rooms, both situated at third floor, with piano or electric piano
  • ilmainen
Renting the premises room
  • Two lecture rooms, a club room and three research rooms.
  • * Kaupungin sisäinen käyttö 26 € / tunti * Yhteisöt 38 € / tunti ja yritykset 39 € / tunti
http://www.sonaatti.fi/novelli/ service
  • Kokoustilan vuokra on 10 € / ensimmäinen tunti ja kukin seuraava tunti 5 €.
Digitizing room service
  • Situated on third floor
  • ilmainen
Wi-Fi service
  • Ask staff for a user name
service
  • mv: 0,40 e/sivu, väri 0,60 e/sivu
Personnel
Sanna-Maija Haapala / kirjastovirkailija
  sanna-maija.haapala@jkl.fi
Enni Hakkarainen / kirjastovirkailija
  enni.hakkarainen@jkl.fi
Lea Hassinen / Osastosihteeri
  etunimi.sukunimi@jkl.fi
Sirpa Heinonen / Kirjastovirkailija
  etunimi.sukunimi@jkl.fi
Maija Herrala / Kirjastovirkailija
  etunimi.sukunimi@jkl.fi
Juha Hälinen /
  juha.halinen@jkl.fi
Heli Joensuu / informaatikko
  heli.joensuu@jkl.fi
Anna Kainulainen / Kirjastonhoitaja
  anna.kainulainen@jkl.fi
Marita Kallio / Kirjastovirkailija
  etunimi.sukunimi@jkl.fi
Tarja Katajamäki / kirjastovirkailija
  tarja.katajamaki@jkl.fi
Sanna Keralampi / Kirjastonhoitaja
  sanna.keralampi@jkl.fi
Irmeli Koivisto / kirjastonhoitaja
  irmeli.koivisto@jkl.fi
Piia Koskinen / kirjastovirkailija
  piia.koskinen@jkl.fi
Leena Kruuti / Osastonjohtaja
  leena.kruuti@jkl.fi
Juhani Kärkkäinen / kirjastonhoitaja
  juhani.karkkainen@jkl.fi
Birgitta Lappalainen / Kirjastovirkailija
  birgitta.lappalainen@jkl.fi
Sirpa Leskinen / Kirjastovirkailija
  sirpa.leskinen@jkl.fi
Antti Määttänen / pedagoginen informaatikko
  antti.maattanen@jkl.fi
Anita Naukkarinen / Kirjastovirkailija
  anita.naukkarinen@jkl.fi
Sirpa Nieminen / vastaava kirjastovirkailija
  sirpa.marja.nieminen@jkl.fi
Katri Niskanen / Kirjastonhoitaja
  katri.niskanen@jkl.fi
Riitta Nuutinen / Kirjastovirkailija
  etunimi.sukunimi@jkl.fi
Anne Oinonen / Kirjastonhoitaja
  anne.oinonen@jkl.fi
Timo Okkolin / Erikoiskirjastovirkailija
  timo.okkolin@jkl.fi
Ursula Pilkkakangas / Kirjastovirkailija
  ursula.pilkkakangas@jkl.fi
Katja Prevot / Kirjastovirkailija
  etunimi.sukunimi@jkl.fi
Jyrki Pärnänen / kirjastovirkailija
  jyrki.parnanen@jkl.fi
Airi Rautalampi / vastaava kirjastovirkailija
  airi.rautalampi@jkl.fi
Aapo Ruuttunen / Informaatikko
  aapo.ruuttunen@jkl.fi
Anu Sormunen / Kirjastonhoitaja
  anu.sormunen@jkl.fi
Tiina Teijonsalo / Informaatikko
  tiina.teijonsalo@jkl.fi
Marianna Tiensuu / kirjastovirkailija
  marianna.tiensuu@jkl.fi
Mari Vuorinen /
  mari.vuorinen@jkl.fi
Heidi Väisänen / Kirjastonhoitaja
  heidi.i.vaisanen@jkl.fi
Library consortium
Keski-kirjastot
Established year
1863
Additional info

The main library lies between the city centre and the university campus. Newspapers, coffee and lunch are available on the ground floor. The reference and circulation desks are located on the second floor. The third floor hosts a collection of music, as well as English-language fiction.

last modified: 2017-04-27T00:01:13