Heinolan kirjasto

Omatoimiaukioloajat


Aukioloajat tällä viikolla


Kauppakatu 12, 18100 Heinola (Isompi kartta)

Saapumisohjeet (Matka.fi)

Pysäköinti: Kadun varteen

Puhelinnumerot
Phone icon (03) 849 3618 / Fax
Phone icon (03) 849 3620 / Asiakaspalvelu: uusinnat, varaukset, maksut, tietopalvelu
Phone icon 050 367 0044 / Kirjastotoimenjohtaja Liisa Häyrinen
Postiosoite
Kauppakatu 12
18100 HEINOLA
Sähköposti
kirjasto@heinola.fi
Rakennettu:1999
Arkkitehti:Saara Juola
 
Palvelut
Liikuntavälineet kokoelma
  • Monipuolinen kokoelma erilaisia kuntoiluvälineitä.
Asiakastietokoneet laite
  • Tietokoneita, joissa internet-yhteys käytettävissä.
Energiankulutusmittari laite
  • Lainattavissa
Mikrofilmin ja mikrokortin lukulaite laite
Faksin lähetys palvelu
  • Kotimaahan 2 € ensimmäinen sivu, seuraavat sivut 1 €. Ulkomaille 4 € ensimmäinen sivu, seuraavat sivut 2 €.
Kaukopalvelu palvelu
  • Välitämme asiakkaillemme lainoja muista kirjastoista.
  • 5 € / kirja
Kopiointi palvelu
  • Kopiot 0,50 € /sivu (mv A3 tai A4) 1 € / sivu (värillinen A3 tai A4)
Langaton verkko palvelu
  • WLAN-verkko Heinola toimii koko kirjastossa
Omatoimikirjasto palvelu
  • Omatoimikirjastossa voi käyttää kirjaston lehtisalin ja kirjakellarin tiloja ja palveluita myös silloin, kun henkilökunta ei ole paikalla.
    Omatoimikirjastoon kirjaudutaan kirjastokortilla ja PIN-koodilla lehtisalin ovella. Omatoimikirjasto on avoinna joka päivä klo 6:00 - 22.00.
Skannaaminen palvelu
  • Tasoskanneri liitettävissä asiakastietokoneeseen. Kopioikoneella myös skannausmahdollisuus.
Tulostus palvelu
  • Tulosteet 0,50 € /sivu (mv A3 tai A4) 1 € / sivu (värillinen A3 tai A4)
PressDisplay -lehtipalvelu verkkopalvelu
ePress-sanomalehtipalvelu verkkopalvelu
  • Kotimaisia digitaalisia näköislehtiä luettavissa kirjastossa
Henkilökunta
Eija Haapala / Toimistovirkailija
  eija.haapala@heinola.fi
Marketta Hovilainen / Kirjastovirkailija
  marketta.hovilainen@heinola.fi
Mika Järvinen / Tvt-kirjastovirkailija
  mika.jarvinen@heinola.fi
Tiina Ketola / Osastonjohtaja
  tiina.ketola@heinola.fi
Johanna Kuipers / Informaatikko
  johanna.kuipers@heinola.fi
Maarit Murtovaara / Kirjastovirkailija
  maarit.murtovaara@heinola.fi
Leena Pietilä / Erikoiskirjastonhoitaja
  leena.pietila@heinola.fi
Johanna Santala / Kirjastovirkailija
  johanna.santala@heinola.fi
Mirja Sipilä / Informaatikko
  mirja.sipila@heinola.fi
Kristiina Vilenius / Kirjastovirkailija
  kristiina.vilenius@heinola.fi
Organisaation henkilöstö
Eija Haapala / Toimistovirkailija
  eija.haapala@heinola.fi
Marketta Hovilainen / Kirjastovirkailija
  marketta.hovilainen@heinola.fi
Mika Järvinen / Tvt-kirjastovirkailija
  mika.jarvinen@heinola.fi
Tiina Ketola / Osastonjohtaja
  tiina.ketola@heinola.fi
Johanna Kuipers / Informaatikko
  johanna.kuipers@heinola.fi
Maarit Murtovaara / Kirjastovirkailija
  maarit.murtovaara@heinola.fi
Marko Nakari / Kirjastovirkailija
  marko.nakari@heinola.fi
Leena Pietilä / Erikoiskirjastonhoitaja
  leena.pietila@heinola.fi
Johanna Santala / Kirjastovirkailija
  johanna.santala@heinola.fi
Mirja Sipilä / Informaatikko
  mirja.sipila@heinola.fi
Kristiina Vilenius / Kirjastovirkailija
  kristiina.vilenius@heinola.fi
Seutuyhteistyö
LASTU
Perustamisvuosi
1863
Lisätietoja

Kirjasto keskellä kaupunkia.

muokattu viimeksi: 2017-06-23T00:01:58