Jyväskylän pääkirjasto

Aukioloaikoja ei löytynyt

Aukioloajat tällä viikolla


Ma-Pe klo 9-10 ja lauantai klo 9-11 on itsepalveluaikaa. Lehtilukusali on avoinna sunnuntaina klo 12-16.

Vapaudenkatu 39-41, 40100 Jyväskylä (Isompi kartta)

Saapumisohjeet (Matka.fi)

Saapumisohjeet: Kirjaston vieressä Vapaudenkadulla ja Cygnaeuksenkadulla pysähtyvät useat eri bussit.

Pysäköinti: - Vapaudenkadun puoleisella sisäpihalla on kiekollisia 3 tunnin pysäköintipaikkoja. - Cygnaeuksenkadun varrella on maksullisia pysäköintipaikkoja. - Jyväs-Parkin P-Cygnaeus-parkkitalossa (käynti: Vapaudenkatu 35). - Hannikaisenkadun, Vapaudenkadun, Gummeruksenkadun ja Kauppakadun kadunvarsipaikat

Puhelinnumerot
Phone icon 014 266 4123 / LAINOJEN UUSINTA, KADONNUT KORTTI
Phone icon 014 266 4113 / Lasten- ja nuorten osasto
Phone icon 014 266 4115 / MUSIIKKIOSASTO: Digitointi ja soitonharjoittelutilat
Phone icon 014 266 4104 / NEUVONTA: Aikuisten osasto, aineiston varaaminen, tietopalvelu, hankintaehdotukset
Phone icon 014 266 4119 / Sanoma- ja aikakauslehdet / lehtilukusali
Phone icon 014 266 4097 / Tiedotus/Viestintä
Phone icon 014 266 4111 / Tilavaraukset (salit, kerhohuone)
Phone icon 014 266 4100 / Vahtimestari
Phone icon 014 266 4130 / Maakuntakokoelma, aluetietokanta
Phone icon 014 266 4120 / Näyttelyvaraukset, ala-aula
Phone icon 014 266 4138 / Näyttelyvaraukset, 2. kerros
Phone icon 014 266 4131 / Kaukopalvelu
Postiosoite
PL 50
40101 JYVÄSKYLÄ
Sähköposti
kirjasto.tiedottaja@jkl.fi
Rakennus: Kirjasto-opistotalo
Rakennettu:1980
Arkkitehti:arkkitehtitoimisto Hyvämäki–Karhunen–Parkkinen
 
Palvelut
Maakuntakokoelma kokoelma
  • Keski-Suomea ja Jyväskylää käsittelevä erityiskokoelma.
Asiakastietokone laite
  • internet, Microsoft Office
Kannettava tietokone laite
  • Kannettavaa tietokonetta voi lainata kirjastokäyttöön
Kopiokone laite
  • Kopiot 0,40 €/sivu
Pelikonsolit laite
  • Lastenosaston Satuhuone Peukaloinen on myös pelitila jossa voi pelata konsolipelejä.
    Kysy pelejä lastenosaston neuvonnasta
  • ilmainen
Skanneri laite
Digitointitila palvelu
  • Pääkirjaston 3. kerroksessa musiikkiosastolla on asiakaskäyttöön tarkoitettu digitointitila.
    Digitointitilassa voit * muuttaa LP-levyjä, C-kasetteja ja VHS-videoita digitaaliseen muotoon * muokata kuvia, ääntä ja musiikkia * skannata tekstiä, paperikuvia, dioja, negatiiveja ja negatiivifilmejä * polttaa työt CD-levyille (kuvat, teksti- ja äänitiedostot) tai DVD-levyille (videot) * tallentaa työt muistitikulle tai omalle ulkoiselle siirrettävälle kovalevylle * 8 mm tai muiden kuin VHS-nauhojen digitointi videokameran/nauhurin ja LG-yhdistelmälaitteen avulla (HUOM! asiakkaalla on oltava oma kamera/nauhuri ja tarvittavat liitinjohdot)
  • ilmainen
Kahvio Novelli palvelu
  • Pääkirjastolla sijaitseva viihtyisä kahvila tarjoaa lounas- ja kahvilapalveluita.
    Kahvilapalveluja kokous- ja seminaaritiloihin voi tiedustella kahvila Novellista, p. 040 805 4690. Samoista numeroista voi varata Novellin oman kokoustilan.
  • Kokoustilan vuokra on 10 € / ensimmäinen tunti ja kukin seuraava tunti 5 €.
Langaton verkko (Wi-Fi) palvelu
  • Vapaasti käytettävissä ilman kirjautumista.
Tulostus (mustavalko ja väri) palvelu
  • mv: 0,40 e/sivu, väri 0,60 e/sivu
Kerhohuone tila
  • Kokoustila Jyväskylän keskustassa. 20 istumapaikkaa.
    Kahvilapalveluja kokous- ja seminaaritiloihin voi tiedustella kahvio Novellista.
  • Kaupungin sisäinen käyttö16 € / tunti * Yhteisöt 19 € / tunti ja yritykset 25 € / tunti
Luentosali Minnansali tila
  • Iso luentosali Jyväskylän keskustassa. 200 istumapaikkaa.
    Pääkirjaston 1. kerros, 200 istumapaikkaa. Kahvilapalveluja kokous- ja seminaaritiloihin voi tiedustella kahvio Novellista.
  • Hinnat: * Kaupungin sisäinen käyttö 38 € / tunti * Yhteisöt 51 € / tunti ja yritykset 59 € / tunti
Pieni luentosali tila
  • Luentosali Jyväskylän keskustassa. 55 istumapaikkaa.
    Pääkirjaston 1. kerros, Pöydät järjesteltävissä joko luento- tai ryhmätyökäyttöön. Kahvilapalveluja kokous- ja seminaaritiloihin voi tiedustella kahvila Novellista
  • * Kaupungin sisäinen käyttö 26 € / tunti * Yhteisöt 38 € / tunti ja yritykset 39 € / tunti
Soitonharjoitteluhuone tila
  • Pääkirjaston 3. kerroksessa musiikkiosastolla on kaksi soitonharjoitteluhuonetta - pianolla ja sähköpianolla.
    Tilat on äänieristetty ja tarkoitettu akustisen musiikin harjoitteluun. Isossa huoneessa on piano, pienessä sähköpiano (Roland HP-505). Omia akustisia soittimia voi myös soittaa. Varauksia otetaan enintään kahdeksi tunniksi/päivä ja korkeintaan kahden viikon päähän. Tilat voi varata vain yksityiseen harjoitteluun, ei maksulliseen opetuskäyttöön.
  • ilmainen
Henkilökunta
Sanna-Maija Haapala / kirjastovirkailija
  sanna-maija.haapala@jkl.fi
Enni Hakkarainen / kirjastovirkailija
  enni.hakkarainen@jkl.fi
Lea Hassinen / Osastosihteeri
  etunimi.sukunimi@jkl.fi
Sirpa Heinonen / Kirjastovirkailija
  etunimi.sukunimi@jkl.fi
Maija Herrala / Kirjastovirkailija
  etunimi.sukunimi@jkl.fi
Juha Hälinen /
  juha.halinen@jkl.fi
Heli Joensuu / informaatikko
  heli.joensuu@jkl.fi
Anna Kainulainen / Kirjastonhoitaja
  anna.kainulainen@jkl.fi
Marita Kallio / Kirjastovirkailija
  etunimi.sukunimi@jkl.fi
Tarja Katajamäki / kirjastovirkailija
  tarja.katajamaki@jkl.fi
Sanna Keralampi / Kirjastonhoitaja
  sanna.keralampi@jkl.fi
Irmeli Koivisto / kirjastonhoitaja
  irmeli.koivisto@jkl.fi
Piia Koskinen / kirjastovirkailija
  piia.koskinen@jkl.fi
Leena Kruuti / Osastonjohtaja
  leena.kruuti@jkl.fi
Juhani Kärkkäinen / kirjastonhoitaja
  juhani.karkkainen@jkl.fi
Birgitta Lappalainen / Kirjastovirkailija
  birgitta.lappalainen@jkl.fi
Sirpa Leskinen / Kirjastovirkailija
  sirpa.leskinen@jkl.fi
Antti Määttänen / pedagoginen informaatikko
  antti.maattanen@jkl.fi
Anita Naukkarinen / Kirjastovirkailija
  anita.naukkarinen@jkl.fi
Sirpa Nieminen / vastaava kirjastovirkailija
  sirpa.marja.nieminen@jkl.fi
Katri Niskanen / Kirjastonhoitaja
  katri.niskanen@jkl.fi
Riitta Nuutinen / Kirjastovirkailija
  etunimi.sukunimi@jkl.fi
Anne Oinonen / Kirjastonhoitaja
  anne.oinonen@jkl.fi
Timo Okkolin / Erikoiskirjastovirkailija
  timo.okkolin@jkl.fi
Ursula Pilkkakangas / Kirjastovirkailija
  ursula.pilkkakangas@jkl.fi
Katja Prevot / Kirjastovirkailija
  etunimi.sukunimi@jkl.fi
Jyrki Pärnänen / kirjastovirkailija
  jyrki.parnanen@jkl.fi
Airi Rautalampi / vastaava kirjastovirkailija
  airi.rautalampi@jkl.fi
Aapo Ruuttunen / Informaatikko
  aapo.ruuttunen@jkl.fi
Anu Sormunen / Kirjastonhoitaja
  anu.sormunen@jkl.fi
Tiina Teijonsalo / Informaatikko
  tiina.teijonsalo@jkl.fi
Marianna Tiensuu / kirjastovirkailija
  marianna.tiensuu@jkl.fi
Mari Vuorinen /
  mari.vuorinen@jkl.fi
Heidi Väisänen / Kirjastonhoitaja
  heidi.i.vaisanen@jkl.fi
Seutuyhteistyö
Keski-kirjastot
Perustamisvuosi
1863
Lisätietoja

Täyden palvelun kirjasto. Pääkirjastorakennuksessa toimii myös kansalaisopisto ja Kahvio Novelli, josta saa myös lounasta.

muokattu viimeksi: 2017-05-24T00:01:15