Seinäjoen pääkirjasto

Aukioloaikoja ei löytynyt

Aukioloajat tällä viikolla


Aamun ensimmäisen tunnin ajan klo 9–10 Apila-kirjastossa on itsepalvelu. Lauantaisin ja sunnuntaisin Apila-kirjasto toimii itsepalveluperiaatteella koko päivän. Aallon kirjasto ei ole auki itsepalveluaikoina.

Alvar Aallon katu 14, 60100 Seinäjoki (Isompi kartta)

Saapumisohjeet (Matka.fi)

Pysäköinti: Pääkirjasto Apilan takana Alvar Aallon kadulla on pysäköintialue.

Puhelinnumerot
Phone icon 06 416 2326 / Asiakaspalvelu
Phone icon 044 425 5447 / Atk-vastaava
Phone icon 06 416 2317 / Neuvonta / tietopalvelu
Phone icon 06 416 2326 / Sanoma- ja aikakauslehdet / uutisalue
Phone icon 06 416 2320 / Tila- ja näyttelyvaraukset
Phone icon 044 425 5750 / Vahtimestari
Phone icon 044 425 5176 / Kaukopalvelu
Phone icon 06 416 2428 / Nuoret ja musiikki
Phone icon 06 416 2319 / Lasten palvelut
Phone icon 06 416 2318 / Asiakaspalvelu 2
Phone icon 044 742 5899 / Kahvio
Phone icon 06 416 2638 / Aallon kirjasto
Postiosoite
PL 217
60101 Seinäjoki
Sähköposti
kirjasto@seinajoki.fi
Rakennus: Apila ja Aallon kirjasto
Arkkitehti:Alvar Aalto (Aalto) & Asmo Jaaksi (Apila)
 
Palvelut
Digitaalinen piano laite
  • Apilan alakerrassa voit soittaa digitaalista pianoa.
Digitointitila palvelu
  • Asiakkaat voivat digitoida pääkirjastossa omia aineistojaan itsenäisesti.
    Varaa aika digitointia varten Aallon kirjaston neuvonnasta tai puhelinnumerosta 06 416 2638. Laitteiden käyttöön annetaan opastusta tarvittaessa. Digitointitila sijaitsee Aallon kirjaston alakerrassa. Kirjastossa ei ole myynnissä tallennusvälineitä eli oma muistitikku, cd- tai dvd-levy (cd-r, cd-rw, cd+r, cd+rw, dvd-r, dvd-rw, dvd+r, dvd+rw) tai ulkoinen kiintolevy mukaan. Videoita voi tallentaa ainoastaan dvd-levylle. Kaitafilmit kannattaa tallentaa muistitikulle (16 GB tai enemmän) tai ulkoiselle kiintolevylle. Videoiden, lp-levyjen ja c-kasettien tallentamista ei voi nopeuttaa. Tallentaminen kestää yhtä kauan kuin alkuperäisen materiaalin kesto on. Kaitafilmien tallentamiseen menee suurin piirtein kaksi kertaa niin kauan kuin alkuperäisen tallenteen kesto on.
Jaaksi-sali tila
  • Jaaksi-salia voi varata kokouksia, koulutuksia tai muita tapahtumia varten.
    Jaaksi-salilla ei ole erillistä sisäänkäyntiä, ovet avautuvat kirjaston aulaan. Kirjaston aukioloaikana salissa järjestetään pääsääntöisesti kirjaston omia tilaisuuksia ja kirjaston toiminta-ajatukseen sopivia, asiakkaille avoimia ja ilmaisia tilaisuuksia yhteistyössä eri toimijoiden kanssa. Mikäli tapahtuma on osallistujille maksullinen tai järjestäjänä on joku muu kuin Seinäjoen kaupunki, sali on tapahtumanjärjestäjille maksullinen. Vuokrapäätöstä tehtäessä otetaan huomioon, soveltuuko tilaisuus kirjastotilaan.
Kämppä tila
  • Ryhmätyötila Kämppä sijaitsee Aallon kirjastossa. Sitä voi varata 1-5 hengelle.
    Käytettävissä tietokone, skanneri ja tulostin. Tilan varaukset Aallon kirjaston neuvonnasta tai puhelinnumerosta 06 416 2638. Yksi käyttäjä voi tehdä kaksi varausta kerrallaan.
Pieni kokoustila Jaaksi 3 tila
  • Pieni kokoustila on yhdistysten ja yksityisten varattavissa kokouksiin yms. kirjaston aukioloaikoina.
    Tilaa ei saa käyttää kaupallisiin tarkoituksiin, eikä siellä järjestettävissä tilaisuuksissa voi olla pääsymaksua. Tilassa on videotykki, valkokangas ja dokumenttikamera. Laitteisiin voi liittää oman läppärin tai lainata sellaisen Asiakaspalvelut-tiskiltä. Kokoustila varataan kirjaston toimistosta p. 06 416 2314 tai p. 06 416 2320 (klo 9–16). Klo 16 jälkeen tyhjillään olevan tilan saa samaksi illaksi varattua Asiakaspalvelut-tiskiltä. Tilaa pääsee käyttämään allekirjoittamalla kirjaston Asiakaspalvelut-tiskillä vastuulomakkeen (koskee kaikkia varaajia). Käyttäjä vastaa siitä, että tilan käyttöehtoja noudatetaan, että tilassa ei rikota mitään, sitä ei sotketa, eikä muutakaan ilkivaltaa tehdä.
Soittohuone tila
  • Soittohuone Pommari sijaitsee Aallon kirjastossa.
    Soittohuoneessa on käytössä elektroakustinen kitara, kaksi sähkökitaraa ja basso vahvistimineen, rummut, kahdet kosketinsoittimet, kolme mikrofonia sekä mikseri ja kahdet kaiuttimet. Lisäksi on mahdollista soittaa konserttiukulelea ja sopraanoukuleleja, kanteletta, mandoliinia, bongorumpuja sekä viuluja, joita löytyy erikokoisina myös lapsia varten. Mukanaan voi tuoda myös oman soittimen.
Henkilökunta
Sari Aly / Kirjastovirkailija
  sari.aly@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2329
Mervi Heikkilä / kirjastotoimenjohtaja
  mervi.heikkila@seinajoki.fi   Phone icon 06 416 2320
Elina Hokkanen / Kirjastonhoitaja
  elina.hokkanen@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2327
Marika Honkola / Kirjastovirkailija
  marika.honkola@seinajoki.fi   Phone icon 044 425 5176
Jani Ikonen / Kimppakoordinaattori
  jani.ikonen@seinajoki.fi   Phone icon 044 4181659
Pirjo Jaatinen / Palvelupäällikkö
  pirjo.jaatinen@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2323
Elina Kortesmäki / Palvelupäällikkö
  elina.kortesmaki@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2325
Virpi Kortesniemi / Verkkosuunnittelija
  virpi.kortesniemi@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2327
Tarja Koskiniemi / Kirjastovirkailija
  tarja.koskiniemi@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2327
Hanna Kotila / Informaatikko
  hanna.kotila@seinajoki.fi   Phone icon 0444181010
Outi Kukkonen / Kirjastonhoitaja
  outi.kukkonen@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2717
Maria Lehtola / Kirjastovirkailija
  maria.lehtola@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2717
Salla Leinonen / kirjastovirkailija
  salla.leinonen@seinajoki.fi   Phone icon (06) 412 2717
Anna Leivonmäki / Kirjastovirkailija
  anna.leivonmaki@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2329
Kirsti Länsikallio / kirjastotoimen apulaisjohtaja
  kirsti.lansikallio@seinajoki.fi   Phone icon 06 416 2321
Sari Mäkinen-Laitila / Palvelupäällikkö
  sari.makinen-laitila@seinajoki.fi   Phone icon 06 416 2637
Jarkko Parkkinen / Kirjastovirkailija
  jarkko.parkkinen@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2429
Anne Pohjola / Kirjastovirkailija
  anne.pohjola@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2328
Hannele Puhtimäki / Palvelupäällikkö
  hannele.puhtimaki@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2426
Sirpa Pukkinen / Kirjastovirkailija
  sirpa.pukkinen@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2327
Päivi Ranta / Kirjastovirkailija
  paivi.ranta@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2429
Tiina Rinta-Jouppi / Kirjastovirkailija
  tiina.rinta-jouppi@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2318
Sirpa Rintamäki / Kirjastovirkailija
  sirpa.rintamaki@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2327
Johanna Saarela / Kirjastonhoitaja
  johanna.saarela@seinajoki.fi   Phone icon 06 416 2717
Jaana Savela / Kirjastovirkailija
  jaana.savela@seinajoki.fi   Phone icon 044 425 5136
Merja Selin / Kirjastoavustaja
  merja.selin@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2458
Pasi Selin / Palvelupäällikkö
  pasi.selin@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2635
Helena Siltala / Kirjastovirkailija
  helena.siltala@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2717
Teija Takala / Kirjastovirkailija
  teija.takala@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2328
Jaana Viljanen / Informaatikko
  jaana.viljanen@seinajoki.fi   Phone icon (06) 416 2636
Harri Vähäsalo / Vahtimestari
  harri.vahasalo@seinajoki.fi   Phone icon 044 425 5750
Seutuyhteistyö
Eepos-kirjastot
Perustamisvuosi
1865
Lisätietoja

Seinäjoen pääkirjasto toimii vuonna 2012 käyttöön otetussa Apilaksi nimetyssä rakennuksessa ja Alvar Aallon suunnittelemassa vuonna 1965 valmistuneessa rakennuksessa. Kirjastojen välillä on yhdystila, joten kulku on helppoa.

muokattu viimeksi: 2017-07-24T00:02:00