Vasa huvudbibliotek

Inga öppettider hittades

Öppettider denna vecka


Nyhetsområdet öppet må-to 9-19, fr 9-17, lö 12-15, sö stängt

Biblioteksgatan 13, 65100 Vasa (Visa större karta)

Hur anlända (Matka.fi)

Telefonnummer
Phone icon (06) 325 3558 / Nyhetsområdet och tidskrifter
Phone icon (06) 325 3540 / Samhälle och ekonomi
Phone icon (06) 325 3540 / Litteratur och språk
Phone icon (06) 325 3540 / Länder och kulturer
Phone icon (06) 325 3560 / Landskapsbibliotek-avdelningen, Vasaensis
Phone icon (06) 325 3540 / Naturvetenskap och teknik
Phone icon (06) 325 3545 / Barn och unga
Phone icon (06) 325 3565 / Musik och konst
Phone icon (06) 325 3533 / Reception
Postadress
PB 235
65101 Vasa
E-mail
kirjasto.vastaanotto@vaasa.fi
Bygt:2001
Arkitekt:Lahdelma & Mahlamäki Oy
 
Tjänster
Bärbar dator (WiFi) apparat
  • Utlånas vid Info
Digitalpiano apparat
  • På musik och konst -avdelningen
Elgitarr apparat
  • På musik och konst -avdelningen
Hörlurar apparat
  • På musik och konst -avdelningen möjligt att lyssna på CD- eller LP-skivor
Kopiator apparat
  • På Nyhetsområdet
Kunddatorer apparat
Läsapparat för mikrofilmer apparat
  • På Nyhetsområdet
Läsapparat för mikrokort apparat
  • På Nyhetsområdet
Printrar apparat
Skanner apparat
  • På Nyhetsområdet
VHS-DVD -digitaliseringsapparat apparat
  • Ta med dig egna DVD:n
Trådlös nätverk tjänst
  • Lösenord från betjäningsdiskar
Café Prosa utrymme
  • Kontakta: 0400 299 817
Drama-salen utrymme
  • För 160 personer, bokningar kirjasto.draama-sali(at)vaasa.fi eller 040 8653567eller 0400 404171
Evenemangsutrymmet Venny utrymme
Grupparbetsrum Essä utrymme
  • Bokningar kirjasto.vastaanotto(at)vaasa.fi eller tel. 06 325 3533
Konstgallerian Tema utrymme
  • Bokningar och information: max.backman(at)vaasa.fi, 040 1831956
Läserummet Toivo utrymme
  • För 1-4 personer, bokningar 06 325 3565 eller på Musik och konst -avdelningen
Utställningsutrymmen Glasvitriner utrymme
  • Nedre aulan, bokningar anna.pakka(at)vaasa.fi, 06 325 3528
Utställningsutrymmet Gallerian utrymme
  • För konstutställningar. Bokningar anna.pakka(at)vaasa.fi, 06 325 3528
Enhetens personal
Marita Ahola / Kulttuuri- ja kirjastotoimen johtaja
  marita.ahola@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3520
Leena Alanko / Hallintosihteeri
  leena.alanko@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3526
Kristina Grönberg / Erikoiskirjastonhoitaja
  kristina.gronberg@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3556
Sonja Guss-Toukonen / Erikoiskirjastonhoitaja
  sonja.guss-toukonen@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3560
Pirkko Hurtig / Erikoiskirjastonhoitaja
  pirkko.hurtig@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3534
Eija Håkans / Kirjastovirkailija
  eija.hakans@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3557
Eeva Ikonen / Informaatikko
  eeva.ikonen@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3538
Salla Järvisalo / Ts. kirjastovirkailija
  salla.jarvisalo@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3533
Sari Kaunisto / Kirjastovirkailija
  sari.kaunisto@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3550
Pirjo Ketola / Erikoiskirjastonhoitaja
  pirjoleena.ketola@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3585
Irma Kivisaari / Erikoiskirjastovirkailija
  irma.kivisaari@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3586
Riitta Konster / Kirjastoavustaja
  riitta.konster@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3563
Eeva-Liisa Korhonen / Erikoiskirjastonhoitaja
  eeva-liisa.korhonen@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3541
Mikko Korpela / Virastomestari
  mikko.korpela@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3567
Anna-Maija Koskimies-Hellman / Pedagoginen informaatikko
  anna-maija.koskimies@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3591
Kaarina Kultti / Vastaava kirjastovirkailija
  kaarina.kultti@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3559
Merja Kunnari / Informaatikko
  merja.tikkamaki@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3554
Elina Kupari / Projektityöntekijä
  elina.kupari@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3549
Johanna Linzén / Tietopalveluvirkailija
  johanna.linzen@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3539
Pia Lunabba / Kirjastosihteeri
  pia.lunabba@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3553
Marja Mikola / Kirjastotoimen apulaisjohtaja
  marja.mikola@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3521
Lisbeth Myllykangas / Vastaava kirjastovirkailija
  lisbeth.myllykangas@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3522
Ulrika Nykvist / Erikoiskirjastonhoitaja
  ulrika.nykvist@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3535
Anna Pakka / Osastonjohtaja
  anna.pakka@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3528
Ursula Palo / Erikoiskirjastovirkailija
  ursula.palo@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3564
Heikki Peräsalo / Virastomestari
  heikki.perasalo@vaasa.fi   Phone icon 0400-404171
Terhi Piikkilä / Pedagoginen informaatikko
  terhi.piikkila@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3588
Minna Rinta-Valkama / Osastonjohtaja
  minna.rinta-valkama@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3546
Karoliina Salo / Ts. kirjastovirkailija
  karoliina.salo@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3593
Arja Sandvik / Toimistosihteeri
  arja.sandvik@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3527
Virva Soikkeli / Verkkopalveluassistentti
  virva.soikkeli@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3549
Heli Stenbacka / Talousasiantuntija
  heli.stenbacka@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3525
Katriina Strandwall / Osastonjohtaja
  katriina.strandwall@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3552
Lena Sågfors / Pedagoginen informaatikko
  lena.sagfors@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3589
Jaana Uitto / Kirjastosihteeri
  jaana.uitto@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3551
Sami Varjo / IT-suunnittelija
  sami.varjo@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3548
Essi Viitala / Kirjastovirkailija
  essi.viitala@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3536
Kati Vuorenmaa / Osastonjohtaja. Virkavapaalla
  kati.vuorenmaa@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3593
Marika Vähäkuopus / Kirjastovirkailija
  marika.vahakuopus@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3524
Antti Vänniä / Kirjastovirkailija
  antti.vannia@vaasa.fi   Phone icon (06) 325 3523
Grundat år
1794
Tillägsinformation

sist uppdaterat: 2017-08-16T00:02:02