Vallilan kirjasto

Omatoimiaukioloajat


Aukioloajat tällä viikolla


Päijänteentie 5, 00550 Helsinki (Isompi kartta)

Saapumisohjeet (Matka.fi)

Saapumisohjeet: bussit: 62, 64, 65A, 66, 66A, 67, 67V sekä kaikki Mäkelänkadun ja Hämeentien kautta keskustaan kulkevat seutulinjat raitiolinjat: 7B ja 7A (pysäkki Vallilan kirjasto Mäkelänkadulla) sekä 6 ja 8 (pysäkki Hauhon puisto Hämeentiellä)

Puhelinnumerot
Phone icon (09) 3108 5055 / Asiakaspalvelu
Phone icon (09) 3108 5655 / Kirjastonjohtaja, Harri Sahavirta
Postiosoite
PL 4255
00099 Helsingin kaupunki
Sähköposti
vallilan_kirjasto@hel.fi
Rakennus: Vallilan korttelitalo
Rakennettu:1991
Arkkitehti:Juha Leiviskä ja Asta Björklund
 
Palvelut
Asiakastietokone laite
Energiankulutusmittari laite
Kopiokone (väri) laite
  • 0,40 € / sivu (kaksipuoleinen sivu 0,80 €)
Kuormapyörä laite
  • Lainattava tavarafillari
    Kuormapyörän voi lainata käyttöönsä yhdeksi aukiolopäiväksi, pyörän voi hakea kirjaston avauduttua ja palautettava ennen sulkemista. Pyörä varataan Vallilan kirjastosta etukäteen. Pyörällä voi kuljettaa tavaraa jopa sadan kilon (100kg) verran. Pyörään saa laitettua penkin mihin pääsee lapsi istumaan. Istuimessa myös turvavyö. Lisävarusteina kuomu ja pumppu. Pyörää lainattaessa mukana pitää olla henkilöllisyystodistus ja pyörästä tehdään lainasopimus.
Lainattava läppäri laite
Nokkakärryt laite
  • Nokkakärryt lainattavissa viikoksi (7 pv)
Skanneri laite
  • 2 kpl, yksi kiinteä koneella 3, yksi kirjastokortilla lainattava ja käytettävissä kirjaston tiloissa.
    2 kpl, yksi kiinteä koneella 3, yksi kirjastokortilla lainattava ja käytettävissä kirjaston tiloissa.
Avoinna lauantaisin palvelu
Digitalkkari palvelu
  • Digitalkkari on tällä hetkellä kesälaitumella.
    Digitalkkarilta voit kysyä mistä vain verkkopalveluun, laitteeseen tai ohjelmaan liittyvästä. Voit myös varata ajan yksityisopastukseen.
Itsepalvelulainaus ja -palautus palvelu
  • Mahdollisuus lainata ja palauttaa aineisto itse automaatilla.
Kahviautomaatti palvelu
Kirjankierrätyskärry palvelu
Koirat sallittu palvelu
Langaton verkko (Wi-Fi) palvelu
  • Stadinetti - ei tarvita kirjautumista
Lukupiiri palvelu
Lukuvalmentaja palvelu
Tulostus (mv) palvelu
  • PaperCut itsepalvelutulostus
    Palvelu tarjoaa asiakkaille mahdollisuuden noutaa omat tulosteet itsepalveluna ja tulostaa omilta laitteilta sekä ASKO-työasemilta. Voit ladata kortillesi saldoa tulostamista varten.
  • 0,40€ / sivu / puoli
Tulostus (väri) palvelu
  • PaperCut itsepalvelutulostus
    Palvelu tarjoaa asiakkaille mahdollisuuden noutaa omat tulosteet itsepalveluna ja tulostaa omilta laitteilta sekä ASKO-työasemilta. Voit ladata kortillesi saldoa tulostamista varten.
  • 0,40 € / sivu / puoli
Galleria Kajava tila
  • näyttely- ja monitoimitila
    Viljo Kajava Salissa - galleriatilaa 45m², kaksi ripustus-seinää (8,5 m ja 5 m) ja oma ripustus-järjestelmä. - Näyttelyvitriinejä - 2 pienempää siirrettävää ja 3 isompaa kiinteää (lastenosastolla) Galleriasta löytyy myös rauhallista tilaa lukea ja työskennellä. Tilassa järjestetään myös tapahtumia ja tilaisuuksia. Galleriatilan tapahtumavarauksia hoitaa kirjastonjohtaja Harri Sahavirta harri.sahavirta@hel.fi
Kaupunkitoimisto tila
Ryhmätyötila tila
Henkilökunta
Harri Sahavirta / kirjastonjohtaja
  harri.sahavirta@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5655
Organisaation henkilöstö
Anne Ala-Honkola / kirjastonjohtaja
  anne.ala-honkola@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5625
Virpi Jero / kirjastonjohtaja
  virpi.jero@hel.fi   Phone icon (09) 3102 8431
Anne Mankki / kirjastonjohtaja
  anne.mankki@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5079
Ria Ordén / osastonjohtaja
  ria.orden@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5211
Satu Rautanen / palveluesimies
  Phone icon (09) 3108 5039
Maria Repo-Rodstedt / palvelupäällikkö
  maria.repo@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5626
Hanna Rissanen / palvelupäällikkö
  Phone icon (09) 3108 5814
Heli Roisko / kirjastonjohtaja
  heli.roisko@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5613
Anne Dikert / kirjastonjohtaja
  anne.dikert@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5667
Mari Heino / kirjastonjohtaja
  mari.heino@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5671
Kurt Hirn / kirjastonjohtaja
  kurt.hirn@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5690
Kari Lämsä / osastonjohtaja
  kari.lamsa@hel.fi   Phone icon (09) 3102 9780
Kari Lämsä /
Anu Lång / kirjastonjohtaja
  anu.lång@hel.fi   Phone icon (09) 310 85505
Laura Norris / kirjastonjohtaja
  laura.norris@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5653
Helena Ohene Menu / kirjastonjohtaja
  helena.ohenemenu@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5641
Eija Palomäki / kirjastonjohtaja
  eija.palomaki@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5664
Taina Pirhonen / palvelupäällikkö
  taina.pirhonen@hel.fi
Roni Rauramo / IT-tukihenkilö
  roni.rauramo@hel.fi   Phone icon 040 334 9670
Kalle Riiheläinen / palveluesimies
  kalle.riihelainen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5848
Harri Sahavirta / kirjastonjohtaja
  harri.sahavirta@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5655
Solveig Storbom / kirjastonjohtaja
  solveig.storbom@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5642
Tiina Tarvonen / kirjastonjohtaja
  tiina.tarvonen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5301
Jyrki Tirronen / kirjastonjohtaja
  jyrki.tirronen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5698
Kristiina Vattulainen / kirjastonjohtaja
  kristiina.vattulainen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5670
Lauriina Vilkkonen / kirjastonjohtaja
  lauriina.vilkkonen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5632
Tarja Vuorinne / kirjastonjohtaja
  tarja.vuorinne@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5202
Anna-Maria Soininvaara / kirjastotoimen apulaisjohtaja
  anna-maria.soininvaara@hel.fi   Phone icon (09) 310 8400
Kari Vante / kirjastonjohtaja
  kari.vante@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5656
Tarja Vuorinne / kirjastonjohtaja
  tarja.vuorinne@hel.fi   Phone icon 040 6851258
Seutuyhteistyö
HelMet
Perustamisvuosi
1908
Lisätietoja
  • naapurit
    Kallio, Pasila, Arabianranta

Tapahtumiin profiloitunut lähikirjasto.

muokattu viimeksi: 2016-12-11T00:01:17