Hämeenlinnan pääkirjasto

Aukioloaikoja ei löytynyt

Aukioloajat tällä viikolla


Itsepalvelulla avoinna ma-pe 9-10, su 12-16

Puhelinnumerot
Phone icon (03) 621 2612 / Asiakaspalvelu/Uusinnat
Phone icon (03) 621 3040 / IT-aseman ja lehtisalin info
Phone icon (03) 621 2284 / Kaukopalvelu
Phone icon (03) 621 2611 / Tila- ja näyttelyvaraukset
Postiosoite
Lukiokatu 2
13100 Hämeenlinna
Sähköposti
lainaus.kirjasto@hameenlinna.fi
 
Aineistohaku, varaukset, omat lainat, uusiminen
https://vanamokirjastot.fi/
Verkkosivut
Facebook
Instagram
Youtube
Snapchat
Palvelut
Asiakastietokoneet laite
  • Koneissa on nettiyhteys ja tavallisimmat toimisto-ohjelmat.
    Koneille kirjautumiseen ja koneiden varaamiseen tarvitset kirjastokortin numeron ja tunnusluvun. Katso varaustilanne
Kopiointi laite
  • Mustavalkoisia ja värillisiä kopioita.
Mikrofilmiskanneri laite
  • Skannerilla voit lukea mikrofilmejä ja mikrokortteja.
    Laite myös muuntaa mikrofilmatun aineiston digitaaliseen muotoon, jolloin sen voi helposti tallentaa muistitikulle ja tulostaa tarvittaessa paperille.
Skanneri laite
  • Skannaus monitoimilaitteella.
Tablettitietokoneita laite
  • Käytettävissä kirjaston tiloissa, ei lainata kotiin.
Tulostin (väri) laite
  • Mustavalkoisia ja värillisiä tulosteita.
Wii-, Playstation- ja Nintendo-konsolipelit laite
  • Keitaassa
Editointi- ja digitointitila palvelu
  • Ilmainen palvelu asiakkaiden itsenäiseen käyttöön
    Editointitilassa voit muuttaa LP-levyjä (33 ⅓), kasetteja ja VHS- ja VHS-C -videoita DVD-levylle ja skannata paperikuvia, dioja, negatiivejä ja negatiivifilmejä. Lisäksi erillinen DVD-tallennin/VHS-nauhuri LG RC388. Katso Editointitila
Harjoituspiano ja digitaalipiano palvelu
  • Harjoituspiano pääkirjaston musiikkisalissa. Digitaalipiano käytettävissä musiikkiosastolla.
Langaton verkko (Wi-Fi) palvelu
  • Avoin langaton verkko
Musiikin kuuntelu palvelu
  • LP-, CD- ja kasettisoitin musiikkiosastolla
Televisio palvelu
  • Kirjaston lehtisalissa
Atk-luokka tila
  • Opetustila
    Luokassa kymmenen tietokonetta ja opettajan kone, josta yhteys dataprojektoriin. Katso lisätiedot: Atk-luokka Varustus: tietokoneet (Windows 7, Microsoft Office 2010, internet-yhteys), tulostusmahdollisuus, dataprojektori, valkotaulu.
Avolava tila
Keidas tila
  • Nuorten oleskelu-, näyttely- ja opetustila, noin 60 paikkaa
    Nuorten ryhmät voivat varata Keidasta maksutta näyttelytilaksi tai järjestää siinä pienimuotoisia musiikki- ja muita esityksiä. Tilan voi varata myös kokoontumista ja elokuvien katselemista varten. Katso lisätiedot: Keidas
Lukusali tila
  • Lukemiseen ja opiskeluun osoitettu tila, 16 paikkaa.
Musiikkisali tila
Näyttelytila tila
Pelitila Bunkkeri tila
  • Nuorten digitaalisen pelaamisen pelitila
    Kirjaston pelitila Bunkkeri on avoinna nuorille pelaajille (yli 13-vuotiaille) maanantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin klo 15–20. Näinä iltoina Hämeenlinnan nuorisopalvelut järjestävät nuorille ohjattua pelitoimintaa yhteistyössä kirjaston ja Hämeenlinna - Vanajan seurakunnan nuorisotoimen kanssa. Katso lisätiedot:Bunkkeri

Henkilökunta
Eliisa Erkamo / Kirjastovirkailija
  eliisa.erkamo@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2896
Asko Fagerlund / Kirjastonhoitaja
  asko.fagerlund@hameenlinna.fi   Phone icon 040 868 6043
Markku Henttonen / Kirjastovirkailija
  markku.henttonen@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2356
Mirja-Riitta Huhtala / Kirjastovirkailija
  mirja-riitta.huhtala@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 3568
Seija Hynninen / Kirjastovirkailija
  seija.hynninen@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2392
Irmeli Isokivijärvi / Palvelupäällikkö
  irmeli.isokivijarvi@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 3632
Inkeri Jurvanen / Kirjastotoimenjohtaja
  inkeri.jurvanen@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2320 tai 040 869 6465
Hanna Kaisti / Informaatikko
  hanna.kaisti@hameenlinna.fi   Phone icon 03 621 2658
Ulla Karila / Informaatikko
  ulla.karila@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 3362
Eeva Karttunen / Kirjastovirkailija
  eeva.karttunen@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2549
Sini Kiuas / Kirjastonhoitaja
  sini.kiuas@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2607 tai 050 358 0546
Mervi Koski / Informaatikko
  mervi.koski@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2614
Jaana Käki / Johtava informaatikko
  jaana.kaki@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2903
Pirjo Lehtilä / Informaatikko
  pirjo.lehtila@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2596
Tuija Linna / Kirjastovirkailija
  tuija.linna@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2285
Ilkka Marjanen / Informaatikko
  ilkka.marjanen@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2610
Ritva Nummenpää / Palvelusihteeri
  ritva.nummenpaa@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2611
Jonna Riikonen / Kirjastonhoitaja
  jonna.riikonen@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 3494
Jouni Riipinen / Vahtimestari / TEKME
  jouni.riipinen@tekme.fi   Phone icon (03) 621 2594
Annukka Ruotsalainen / Kirjastonhoitaja
  annukka.ruotsalainen@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 4151
Pertti Salmi / Palvelusihteeri
  pertti.salmi@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 3020
Seija Shemeikka / Johtava informaatikko
  seija.shemeikka@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2928
Janne Sihvonen / Kirjastovirkailija
  janne.sihvonen@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 4357
Kaarina Sipilä-Kettunen / Kirjastovirkailija
  kaarina.sipila-kettunen@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2595
Seija Stenberg / Kirjastovirkailija
  seija.stenberg@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2170
Margit Stenhammar / Kirjastovirkailija
  margit.stenhammar@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2599
Katja Taipale / Kirjastovirkailija
  katja.taipale@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2491
Hannele Tiitto / Kirjastovirkailija
  hannele.tiitto@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 3467
Pirjo Tuomi / Kirjastovirkailija
  pirjo.tuomi@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2548
Taina Valkeajärvi / Kirjastovirkailija
  taina.valkeajarvi@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 5143
Varpu Vallbacka / Johtava informaatikko
  varpu.vallbacka@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2609
Virpi Virolainen / Kirjastonhoitaja
  virpi.virolainen@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2613
Merja Österman / Kirjastovirkailija
  merja.osterman@hameenlinna.fi   Phone icon (03) 621 2354
Seutuyhteistyö
VANAMO
Perustamisvuosi
1983
Lisätietoja

muokattu viimeksi: 2018-04-23T02:15:38