Pääkirjasto (Mikkelin seutukirjasto)

Omatoimiaukioloajat


Aukioloajat tällä viikolla


Puhelinnumerot
Phone icon 050 311 7480 / Asiakaspalvelu
Phone icon 050 311 7481 / Neuvonta
Phone icon 040 129 4232 / Musiikki
Phone icon 050 311 7482 / Lasten ja nuorten kirjastopalvelut
Phone icon 044 794 2482 / Vahtimestari
Phone icon (015) 194 2489 / Fax
Postiosoite
PL 96
50101 Mikkeli
Sähköposti
tietopalvelu@mikkeli.fi
Rakennettu:1976
Arkkitehti:Eero Jokilehto
 
Aineistohaku, varaukset, omat lainat, uusiminen
http://www.lumme-kirjastot.fi/
Verkkosivut
http://kirjasto.mikkeli.fi/
Palvelut
Maakuntakokoelma kokoelma
  • Etelä-Savoa ja Mikkeliä käsittelevä erityiskokoelma.
    Maakuntakokoelmaan kerätään aineistoa, jolla on jokin olennainen yhtymäkohta Etelä-Savon alueeseen, sen historiaan, kansanperinteeseen, luontoon, alueella syntyneisiin ja vaikuttaneisiin henkilöihin, yrityksiin, oppilaitoksiin, rakennuksiin ja tapahtumiin. Mikkelin maakuntakokoelman aineistosta suurin osa on lainattavissa, ja löytyy pääkirjaston toisesta kerroksesta.
Asiakastietokoneet laite
  • Kaikissa kirjastoissamme on asiakaskäyttöön nettikoneita, joissa myös mm. tekstinkäsittelyohjelma.
Tulostimet (väri) laite
  • Mustavalko ja väritulostus
    Mustavalkoiset tulosteet: Alle 10 kpl 0,30 euroa / kpl 10-50 kpl 0,20 euroa / kpl Yli 50 kpl 0,15 euroa / kpl Väritulosteet Alle 10 kpl 1,00 euroa / kpl Yli 10 kpl 0,70 euroa / kpl
Digitointi palvelu
  • VHS-nauhojen ja C-kasettien digitointi sekä valokuvien, diakuvien negatiivien skannaus
    Pääkirjaston digipisteessä voit omatoimisesti muuttaa VHS -videonauhoja ja C-kasetteja digitaaliseen muotoon sekä skannata valokuvia, diakuvia ja negatiiveja. Digitointitila on tarkoitettu yli 15 -vuotiaille asiakkaille, joilla on lainausoikeus Mikkelin kaupunginkirjastossa. Satunnaisille käyttäjille voidaan myöntää väliaikainen käyttöoikeus (henkilöllisyys todistettava). Digitointilaitteiden käyttö on ilmaista.
Langaton verkko palvelu
Mikkeli-sali tila
Tutkijahuoneet tila
  • Pääkirjastossa on neljä vuokrattavaa tutkijahuonetta. Varaukset hoitaa palvelupäällikkö, puh. 044 794 2462.
Henkilökunta
Tarja Asikainen / Kirjastovirkailija
  tarja.asikainen@mikkeli.fi
Mari Haatainen / Asiakaspalveluvastaava
  mari.haatainen@mikkeli.fi   Phone icon 044 794 2467
Elisa Harjunpää / kirjastonhoitaja
  elisa.harjunpaa@mikkeli.fi
Arja-Hillevi Huttunen / Kirjastovirkailija
  arja-hillevi.malinen@mikkeli.fi
Pirkko Ihalainen / Kirjastonhoitaja
  pirkko.ihalainen@mikkeli.fi
Lea Kajakoski / kirjastonhoitaja
Mervi Kankkunen / palveluvirkailija
  mervi.kankkunen@mikkeli.fi   Phone icon 050 311 7482
Kimmo Kauppo / Vastaava vahtimestari
  kimmo.kauppo@mikkeli.fi   Phone icon 044 794 2482
Pia Kontio / Palvelupäällikkö, kokoelmat
  pia.kontio@mikkeli.fi   Phone icon 044 794 2464
Anne Kosonen / Kirjastovirkailija
  anne.kosonen@mikkeli.fi
Kirsi Luhtavaara / Kirjastovirkailija
  kirsi.luhtavaara@mikkeli.fi
Jarmo Nykänen / Kirjastovirkailija
  jarmo.nykanen@mikkeli.fi
Jarkko Putkonen / kirjastovirkailja
  jarkko.putkonen@mikkeli.fi
Pirjo Sapman / Palvelupäällikkö
  pirjo.sapman@mikkeli.fi   Phone icon 044 794 2462
Pekka Soila / Kirjastovirkailija
  pekka.soila@mikkeli.fi
Petri Suovalkama / kirjastonhoitaja
  petri.suovalkama@mikkeli.fi
Eira Suuronen / Kirjastovirkailija
  eira.suuronen@mikkeli.fi
Aulikki Tikkanen / Kirjastonhoitaja
  aulikki.tikkanen@mikkeli.fi
Katja Valjakka / palvelupäällikkö
  katja.valjakka@mikkeli.fi   Phone icon 044 794 2462
Organisaation henkilöstö
Ari Allbrecht / Kirjastovirkailja
  ari.albrecht@mikkeli.fi
Tarja Asikainen / Kirjastovirkailija
  tarja.asikainen@mikkeli.fi
Sinikka Ekman / Kirjastovirkailija
  sinikka.ekman@mikkeli.fi
Päivi-Kristiina Erola / Kirjastonhoitaja
  paivi-kristiina.erola@mikkeli.fi
Sari Haapsaari / kirjastovirkailija
  sari.haapsaari@mikkeli.fi
Mari Haatainen / Asiakaspalveluvastaava
  mari.haatainen@mikkeli.fi   Phone icon 044 794 2467
Elisa Harjunpää / kirjastonhoitaja
  elisa.harjunpaa@mikkeli.fi
Sari Hokkanen / Kirjastovirkailija
  sari.hokkanen@mikkeli.fi
Arja-Hillevi Huttunen / Kirjastovirkailija
  arja-hillevi.malinen@mikkeli.fi
Satu Hämäläinen / Kirjastonhoitaja
  satu.su.hamalainen@mikkeli.fi
Pirkko Ihalainen / Kirjastonhoitaja
  pirkko.ihalainen@mikkeli.fi
Tiina Janhunen / Kirjastovirkailija
  tiina.janhunen@mikkeli.fi
Lea Kajakoski / kirjastonhoitaja
Mervi Kankkunen / palveluvirkailija
  mervi.kankkunen@mikkeli.fi   Phone icon 050 311 7482
Markku Kanninen / Kirjastovirkailija
  markku.kanninen@mikkeli.fi
Kimmo Kauppo / Vastaava vahtimestari
  kimmo.kauppo@mikkeli.fi   Phone icon 044 794 2482
Pia Kontio / Palvelupäällikkö, kokoelmat
  pia.kontio@mikkeli.fi   Phone icon 044 794 2464
Anne Kosonen / Kirjastovirkailija
  anne.kosonen@mikkeli.fi
Kirsi Luhtavaara / Kirjastovirkailija
  kirsi.luhtavaara@mikkeli.fi
Merja Matilainen / Kirjastonhoitaja
  merja.matilainen@mikkeli.fi
Jarmo Nykänen / Kirjastovirkailija
  jarmo.nykanen@mikkeli.fi
Jouni Pietikäinen / Kirjastovirkailija
  jouni.pietikainen@mikkeli.fi
Anita Ripatti / Kirjastovirkailija
  anita.ripatti@mikkeli.fi
Jarkko Putkonen / kirjastovirkailja
  jarkko.putkonen@mikkeli.fi
Riitta Rusanen / Kirjastovirkailija
  riitta.rusanen@mikkeli.fi
Pirjo Sapman / Palvelupäällikkö
  pirjo.sapman@mikkeli.fi   Phone icon 044 794 2462
Pekka Soila / Kirjastovirkailija
  pekka.soila@mikkeli.fi
Petri Suovalkama / kirjastonhoitaja
  petri.suovalkama@mikkeli.fi
Eira Suuronen / Kirjastovirkailija
  eira.suuronen@mikkeli.fi
Aulikki Tikkanen / Kirjastonhoitaja
  aulikki.tikkanen@mikkeli.fi
Katja Valjakka / palvelupäällikkö
  katja.valjakka@mikkeli.fi   Phone icon 044 794 2462
Tenho Volanen / Kirjastovirkailija
  tenho.volanen@mikkeli.fi
Seutuyhteistyö
Lumme-kirjastot
Lisätietoja

muokattu viimeksi: 2018-04-24T21:15:38