Pääkirjasto (Rovaniemi)

Aukioloaikoja ei löytynyt

Aukioloajat tällä viikolla


LAUANTAISIN lehtisalit 9-16. SUNNUNTAISIN AVOINNA lehtisalit, Lapponica-salin näyttely 11- 16.

Jorma Eton tie 6, 96100 Rovaniemi (Isompi kartta)

Saapumisohjeet (Matka.fi)

Saapumisohjeet: Pääovi Hallituskadun puolella

Pysäköinti: Jorma Eton tiellä lähimmät parkkipaikat

Puhelinnumerot
Phone icon 050 315 1485 / Kirjasto
Phone icon 050 315 1485 / Aineiston uusinta
Phone icon 050 315 1486 / Lasten - ja nuorten osasto
Phone icon 050 315 1488 / Musiikkiosasto
Phone icon 050 315 1495 / Neuvonta / tietopalvelu
Phone icon 050 315 1490 / Tiedotus/Viestintä (toimipisteet)
Phone icon 050 315 1492 / Vahtimestari
Phone icon 050 315 1490 / Näyttelyvaraukset
Phone icon 050 315 1492 / Internet-laitteiden varaukset
Phone icon 050 315 1491 / Kaukopalvelu
Phone icon 040 576 2604 / Mikko Paajala, kirjastotoimenjohtaja
Phone icon 050 315 1484 / Hankinta/Luettelointi
Phone icon 040 571 0310 / Tietotekniikka
Phone icon 050 315 1487 / Lappi-osasto
Phone icon 050 315 1493 / Saamelaiskirjasto
Phone icon 050 315 1492 / Tilavaraukset
Postiosoite
Jorma Eton tie 6
96100 ROVANIEMI
Sähköposti
palaute.kirjasto@rovaniemi.fi
Rakennus: Kirjastotalo
Rakennettu:1965
Arkkitehti:Alvar Aalto
 
Palvelut
Celia-kirjaston palvelut kokoelma
Kotiseutukokoelma kokoelma
Maakuntakokoelma kokoelma
Digitointilaitteet laite
Esityslaitteet laite
Mikrofilmin lukulaitteet laite
Tabletti-tietokoneet laite
Vesivaaka laite
Celia-verkkoasiakkaaksi rekisteröityminen palvelu
Digitointi palvelu
  • Pääkirjaston digitila, tilassa useita digitointimahdollisuuksia
    VHS/DVD-kopiointi, kasettikopiointi, mikrofimin luku/kopiointilaite, mikrokortin lukulaite, dia/negaskanneri
  • Ilmainen, DVD- levyjä myydään omakustannushintaan
Itsepalvelulainaus ja -palautus palvelu
Itsepalvelutulostus palvelu
Kahviautomaatti palvelu
Kaukopalvelu palvelu
Korttimaksumahdollisuus palvelu
Kouluyhteistyö, kirjastonkäytön opetus ja kiertokäynnit palvelu
Käteismaksumahdollisuus palvelu
Lainausautomaatti palvelu
Lautapelit palvelu
Lukukoira palvelu
Palautusautomaatti palvelu
Palautusluukku palvelu
Satutunnit palvelu
Tutustumis- ja ryhmäkäynnit ja kirjastonkäytön opetus palvelu
Varausten itsepalvelunouto palvelu
Äänitallenteiden digitointilaite palvelu
Kokoustilat tila
  • Pääkirjaston alakerrassa on kaksi kokoushuonetta.
Kokoustilat tila
Lehtilukusalit tila
Näyttelytilat tila
Tilojen varaaminen tila
Tutkijanhuone tila
Naxos Music Library verkkopalvelu
Naxos Music Library Jazz verkkopalvelu
Naxos Music Library World verkkopalvelu
Naxos Spoken Word verkkopalvelu
Naxos Video Library verkkopalvelu
PressReader-lehtipalvelu verkkopalvelu
Rockway-musiikkikurssit verkkopalvelu
Suomen Media-arkisto verkkopalvelu
ePress-lehtipalvelu verkkopalvelu
Henkilökunta
Inka Alhanen / kirjastovirkailija
  inka.alhanen@rovaniemi.fi
Mari Ekman / erikoiskirjastonhoitaja
  mari.ekman@rovaniemi.fi
Sanna Haakana / kirjastonhoitaja
  sanna.haakana@rovaniemi.fi   Phone icon 050-3151485
Olga Haataja / kirjastonhoitaja
  olga.haataja@rovaniemi.fi
Jaana Hannula / kirjastovirkailija
  jaana.hannula@rovaniemi.fi   Phone icon 050-3151486
Soile Huotari / kirjastovirkailija
  soile.huotari@rovaniemi.fi   Phone icon 050 315 1485
Juha KIvelä / kirjastovirkailija
  juha.kivela@rovaniemi.fi   Phone icon 050 315 1487
Sinikka Kantola / kirjastovirkailija
  sinikka.kantola@rovaniemi.fi
Jarmo Karppinen / vahtimestari
  jarmo.karppinen@rovaniemi.fi   Phone icon 040-540 7687
Leena Kinnunen / erikoiskirjastonhoitaja
  leena.kinnunen@rovaniemi.fi
Helena Kokko / erikoiskirjastonhoitaja
  helena.kokko@rovaniemi.fi   Phone icon 0504624556
Kimmo Korteniemi / kirjastonhoitaja
  kimmo.korteniemi@rovaniemi.fi   Phone icon 050 3151486
Tapio Koski / vastaava kirjastovirkailija
  tapio.koski@rovaniemi.fi   Phone icon 040571 0310
Tuukka Kulppi / siviilipalvelusmies
  tuukka.kulppi@rovaniemi.fi   Phone icon 0503151492
Kati Lukkarinen / kirjastonhoitaja
  kati.lukkarinen@rovaniemi.fi
Tarja Luukkonen / kirjastoavustaja
  tarja.luukkonen@rovaniemi.fi
Riina Mattila / kirjastovirkailija
  riina.mattila@rovaniemi.fi   Phone icon 016 322 8567
Jouni Mäkinen / kirjastonhoitaja
  jouni.makinen@rovaniemi.fi
Marko Niemelä / erikoiskirjastonhoitaja
  marko.niemela@rovaniemi.fi
Tarja Niemi / amanuenssi
  tarja.niemi@rovaniemi.fi
Sampo Oikarainen / kirjastoavustaja
  sampo.oikarainen@rovaniemi.fi
Jukka Oja / avustaja
  jukka.oja@rovaniemi.fi
Mikko Paajala / Kirjastotoimenjohtaja
  mikko.paajala@rovaniemi.fi   Phone icon 040 576 2604
Kaija Pernu / kirjastoamanuenssi
  kaija.pernu@rovaniemi.fi
Irene Piippola / saamelaiskirjastonhoitaja
  irene.piippola@rovaniemi.fi   Phone icon 050-3151493
Pilvi Pirttijärvi / kirjastoamanuenssi
  pilvi.pirttijarvi@rovaniemi.fi
Eija Rajanen / informaatikko
  eija.rajanen@rovaniemi.fi
Pasi Rantanen / kirjastotoimen apulaisjohtaja
  pasi.rantanen@rovaniemi.fi   Phone icon 050 5751839
Seija Rasmussen / kirjastosihteeri
  seija.rasmussen@rovaniemi.fi
Taru Savola / kirjastovirkailija
  taru.savola@rovaniemi.fi
Anna Kaisa Turunen / kirjastovirkailija
  annakaisa.turunen@rovaniemi.fi
Kati Vuontisjärvi / erikoiskirjastonhoitaja, e-aineisto
  kati.vuontisjarvi@rovaniemi.fi   Phone icon 0405614639
Matias Yrjänheikki / kirjastoavustaja
  matias.yrjanheikki@rovaniemi.fi   Phone icon 050 3151492
Seija Ålander / informaatikko, tiedottaja
  seija.alander@rovaniemi.fi
Seutuyhteistyö
Lapin kirjasto
Perustamisvuosi
1860
Lisätietoja

Pääkirjasto palvelee kokoelmillaan ja osastoillaan lapsia, nuoria, aikuisia, senioreita. Musiikkikirjasto sijaitsee talon alakerrassa. Lapponica-salissa on Lappi-kokoelma ja saamelaiskirjasto sekä pohjoisen taiteen näyttelysali.

muokattu viimeksi: 2018-04-23T10:16:06