Valkeakosken kaupunginkirjasto

Omatoimiaukioloajat


Aukioloajat tällä viikolla


Omatoimiaika ma-pe klo 9 - 10 (ei asiakaspalvelua). Lauantaisin lehtisali auki klo 9 - 15.

Kauppilankatu 2, 37600 Valkeakoski (Isompi kartta)

Saapumisohjeet (Matka.fi)

Pysäköinti: Kirjaston edessä iso maksuton pysäköintialue.

Puhelinnumerot
Phone icon 040 335 7055 / Asiakaspalvelu
Phone icon 040 335 7053 / Aikuistenosasto / osastonjohtaja
Phone icon 040 335 7050 / Kaukopalvelu
Phone icon 040 335 7052 / Lasten - ja nuortenosasto / osastonjohtaja
Phone icon 040 335 7049 / Musiikkiosasto / informaatikko
Phone icon 040 335 7040 / Tiedotus ja viestintä - kirjastotoimenjohtaja Leena Toivonen
Phone icon 040 335 7043 / Vahtimestari
Phone icon 040 335 7041 / Palveluosasto / osastonjohtaja
Phone icon 040 335 7048 / Kirjastoauto Walle
Phone icon 040 335 7044 / Toimisto
Postiosoite
PL 12
37600 VALKEAKOSKI
Sähköposti
kirjasto@valkeakoski.fi
Rakennettu:1973
Arkkitehti:Kaarlo Leppänen
 
Palvelut
Asiakastietokoneet laite
Kopiokone laite
  • Mustavalkokopiot maksavat 40 senttiä / A4, A3 ja värikopiot 80 senttiä / A4, A3.
    Kirjaston aikuistenosastolla on kopiokone. Kone toimii itsepalveluperiaatteella, käyttöohjeet löytyvät koneen läheltä. Kopiot maksetaan lainaustiskin kassaan. Kirjaston henkilökunta ei todista kopioita oikeiksi. Yleisökopiokoneelta ei ole mahdollista lähettää fakseja.
Skannaus laite
  • Kirjaston asiakastyöasemalla nro 1 voit käyttää kuvanlukijaa (skanneria).
Tulostin laite
  • Kaikilta kirjaston asiakastyöasemilta voi tulostaa. Mustavalkotuloste maksaa 40 senttiä ja värituloste 80 senttiä.
Digitointitila palvelu
  • VHS- ja C-kasettien, LP-levyjen, valokuvien, negatiivien ja diojen digitointi.
    Kirjastolla on asiakkaiden käytössä digitointitila, jossa voi digitoida VHS-videoita, filminegatiiveja, dioja, paperikuvia, c-kasetteja ja äänilevyjä.
Kotipalvelu palvelu
Langaton verkko (Wi-Fi) palvelu
Henkilökunta
Minna Edgren / Informaatikko
  minna.edgren@valkeakoski.fi   Phone icon 040 335 7051
Tuula Hanhineva / Toimistovirkailija
  tuula.hanhineva@valkeakoski.fi   Phone icon 040 335 7044
Heidi Hosio / Tietoasiantuntija
  heidi.hosio@valkeakoski.fi   Phone icon 040 335 7089
Pirjo Hynninen / Osastonjohtaja / Aikuistenosasto
  pirjo.hynninen@valkeakoski.fi   Phone icon 040 335 7053
Sari Laitinen / Kirjastosihteeri
  sari.laitinen@valkeakoski.fi   Phone icon 040 335 7050
Kirsi Pasto-Salo / Kirjastosihteeri
  kirsi.pasto-salo@valkeakoski.fi   Phone icon 040 335 7046
Tuija Pesonen / Kirjastosihteeri
  tuija.pesonen@valkeakoski.fi   Phone icon 040 335 7088
Vilho Poikonen / Kirjastosihteeri / digitointi
  vilho.poikonen@valkeakoski.fi   Phone icon 040 335 7086
Riikka Ranta / Informaatikko
  riikka.ranta@valkeakoski.fi   Phone icon 040 335 7087
Arja Repo / Kirjastosihteeri
  arja.repo@valkeakoski.fi   Phone icon 040 335 7054
Marianne Salo / Kirjastosihteeri
  marianne.salo@valkeakoski.fi   Phone icon 040 335 7047
Leena Takala / Osastonjohtaja / Palveluosasto
  leena.takala@valkeakoski.fi   Phone icon 040 335 7041
Leena Toivonen / Kirjastotoimenjohtaja
  leena.toivonen@valkeakoski.fi   Phone icon 040 335 7040
Outi Vaskin / Osastonjohtaja / Lasten- ja nuortenosasto
  outi.vaskin@valkeakoski.fi   Phone icon 040 335 7052
Tuija Virkki / Kirjastosihteeri / aikakaus-ja sanomalehdet
  tuija.virkki@valkeakoski.fi   Phone icon 040 335 7085
Lisätietoja
  • Lehtisali
    Pääkirjaston lehtisali aukeaa jo kello 9.

muokattu viimeksi: 2018-04-22T05:45:09