Vuosaaren kirjasto

Omatoimiaukioloajat


Aukioloajat tällä viikolla


Mosaiikkitori 2, 00980 Helsinki (Isompi kartta)

Saapumisohjeet (Matka.fi)

Saapumisohjeet: Bussit: 90, 90N, 96, 813, 814, 815, 816, 817, 818, 819, 560 Metro: Vuosaareen

Pysäköinti: Parkkihalli on avoinna klo 05-24. Ajo-ohje: Itäkeskuksesta Vuosaareen päin tultaessa Meripellontie vaihtuu Vuosaaren sillan jälkeen Vuotieksi. Kaksi kilometriä sillan jälkeen ajat kauppakeskus Columbuksen ali. Noin 200 metrin jälkeen käänny vasemmalle Porslahdentielle ja välittömästi uudelleen vasemmalle Tyynylaavantielle. Alitettuasi uudelleen kauppakeskuksen näet oikealla kyltin "Mosaiikkitorin pysäköinti". Paikoitushallissa opasteet ja hissi Vuotaloon.

Puhelinnumerot
Phone icon (09) 3108 5098 / asiakaspalvelu
Phone icon (09) 3108 5798 / lapset ja nuoret
Phone icon (09) 3108 5983 / virastomestari
Phone icon (09) 3108 5298 / tietopalvelu
Phone icon (09) 3108 5898 / fax
Phone icon (09) 3108 5498 / palvelupäällikkö Erja Makkula
Phone icon (09) 3108 5454 / palveluesimies Sami Jyläs
Phone icon (09) 3108 5698 / Vuosaaren kirjaston johtaja Jyrki Tirronen
Phone icon (09) 3108 5798 / lapset ja nuoret: koulu- ja päiväkotiyhteyshenkilö: tiina.pyre@hel.fi
Postiosoite
PL 98455
00099 Helsingin kaupunki
Sähköposti
vuosaaren_kirjasto@hel.fi
Rakennus: Vuotalo
Rakennettu:2001
Arkkitehti:arkitektbyrån Heikkinen-Komonen Oy
 
Palvelut
Kotiseutukokoelma kokoelma
Käsikirjat kokoelma
Arabiankielinen näppäimistö laite
Asiakastietokoneet laite
E-lehtien lukulaitteet laite
Energiankulutusmittari laite
Kannettavat tietokoneet laite
  • Neljä kannettavaa tietokonetta lainattavissa kirjastotilassa käytettäviksi.
    4 kappaletta HP EliteBook 8560p kannettavaa tietokonetta.
Kopiokone laite
Kuusi Hublet-tablettia laite
Kyrillinen näppäimistö laite
Kävelysauvojen lainaus laite
Lainattava muistitikku laite
Lainattavia liikuntavälineitä laite
Lehdenlukutabletti laite
Muistikortinlukija laite
Pelikonsoli laite
Pelitabletti lapsille laite
Roskapihdit laite
Skanneri laite
Verenpainemittari laite
Vinyylileikkuri ja lämpöprässi laite
  • Ole oma muotisuunnittelijasi!
    Leikkurilla voi leikata yksivärisiä tarroja tai vinyyliä, josta leikatun kuvion voi prässätä kankaalle. Valittavana on useita värivaihtoehtoja! Mikäli tarvitset opastusta, ota yhteyttä henkilökuntaan. Laitteet voi varata käyttöön kirjastossa paikan päällä, puhelimitse numerossa 09 310 85098 tai internetissä osoitteessa https://varaamo.hel.fi/
  • Materiaali maksaa 1,20 euroa / 10 cm (pituus). Tarrarullan leveys on 58cm, vinyylirullan 45cm.
Avoinna lauantaisin palvelu
Celia-verkkoasiakkaaksi rekisteröityminen palvelu
  • Vuosaaren kirjasto rekisteröi Celian verkko- ja cd-kerhoasiakkaita.
    Kun tavallisen tekstin lukeminen on hankalaa lukivaikeuden, oppimisvaikeuden tai muun syyn vuoksi, kannattaa kokeilla äänikirjaa. Vuosaaren kirjastossa voi rekisteröityä Celian verkko- tai cd-kerhoasiakkaaksi. Rekisteröintiin tarvitaan voimassa oleva henkilöllisyystodistus tai HELMET-kirjastokortti.
Digitalkkari (maksuton yksilöopastus) palvelu
E-opas palvelu
Enter ry:n opastukset palvelu
Iltalukupiiri palvelu
Itsepalvelulainaus ja -palautus palvelu
Itsepalvelutulostus palvelu
Kahvilat ja ravintolat palvelu
Kirjakierrätyspiste palvelu
Koirat kielletty palvelu
Korttimaksumahdollisuus palvelu
Kouluyhteistyö, kirjastonkäytön opetus ja kiertokäynnit palvelu
Käteismaksumahdollisuus palvelu
Lautapelit palvelu
Lukukoira Hasse palvelu
Opastusten aikavaraus palvelu
Palautusluukku palvelu
Paristojen ja mustekasettien kierrätyspiste palvelu
Päivälukupiiri palvelu
Stadinetti palvelu
Tulostus (väri) palvelu
Valkokangas palvelu
Varausten itsepalvelunouto palvelu
Kokoustila tila
  • Kokoustila, jossa kiinteä IT-varustus (esim. dataprojektori ja piirtoheitin).
    Kokoustiloja kaksi: Suurempi 20 paikkaa, dataprojektori, DVD/VHS/CD, piirtoheitin, lehtiötaulu, WLAN sekä yksi työasema. Pienempi 13 paikkaa, TV, piirtoheitin, WLAN. Tiedustelut ja varaukset puhelimitse (09 3108 5983), vuokra 30 € / tunti. Viereisestä Kahvila Pokkarista (puh. 09 323 4005) voi tilata kokouskahvit ja pientä makupalaa.
Lehtilukusalit tila
  • Lehtialue
    Tarjolla kattavasti sanomalehtiä ja aikakauslehtiä.
Lukusali tila
ePress-lehtipalvelu verkkopalvelu
Henkilökunta
Jyrki Tirronen / kirjastonjohtaja
  jyrki.tirronen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5698
Organisaation henkilöstö
Anne Ala-Honkola / kirjastonjohtaja
  anne.ala-honkola@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5625
Anne Dikert / kirjastonjohtaja
  anne.dikert@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5667
Antti-Aleksi Hyväkkä / kirjastovirkailija
  antti-aleksi.hyvakka@hel.fi   Phone icon 09-3108 5063
Virpi Jero / kirjastonjohtaja
  virpi.jero@hel.fi   Phone icon (09) 3102 8431
Stiina Klockars /
  stiina.klockars@hel.fi   Phone icon 09-3108 5063
Anu Lång / kirjastonjohtaja
  anu.lång@hel.fi   Phone icon (09) 310 85505
Laura Norris / kirjastonjohtaja
  laura.norris@hel.fi
Helena Ohene Menu / kirjastonjohtaja
  helena.ohenemenu@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5641
Eija Palomäki / kirjastonjohtaja
  eija.palomaki@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5664
Taina Pirhonen / palvelupäällikkö
  taina.pirhonen@hel.fi
Kalle Riiheläinen / palveluesimies
  kalle.riihelainen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5848
Harri Sahavirta / kirjastonjohtaja
  harri.sahavirta@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5655
Lauri Seutu / erikoiskirjastonhoitaja
  lauri.seutu@hel.fi   Phone icon 09 310 85063
Kristiina Vattulainen / Kirjastonjohtaja
  kristiina.vattulainen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5670
Tarja Vuorinne / kirjastonjohtaja
  tarja.vuorinne@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5202
Anne Mankki / kirjastonjohtaja
  anne.mankki@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5079
Mari Heino / kirjastonjohtaja
  mari.heino@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5671
Kurt Hirn / kirjastonjohtaja
  kurt.hirn@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5690
Kari Lämsä / osastonjohtaja
  kari.lamsa@hel.fi   Phone icon (09) 3102 9780
Kari Lämsä /
Satu Rautanen / palveluesimies
  Phone icon (09) 3108 5039
Heli Roisko / kirjastonjohtaja
  heli.roisko@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5613
Katri Sajalahti / erikoiskirjastovirkailija, lapset ja nuoret
  katri.sajalahti@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5056
Tiina Tarvonen / kirjastonjohtaja
  tiina.tarvonen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5301
Jyrki Tirronen / kirjastonjohtaja
  jyrki.tirronen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5698
Kari Vante / kirjastonjohtaja
  kari.vante@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5656
Lauriina Vilkkonen / kirjastonjohtaja
  lauriina.vilkkonen@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5632
Tarja Vuorinne / kirjastonjohtaja
  tarja.vuorinne@hel.fi   Phone icon 040 6851258
Aart de Heer / palvelupäällikkö
  aart.deheer@hel.fi   Phone icon (09) 3108 5814
Seutuyhteistyö
Helmet
Perustamisvuosi
1967
Lisätietoja

Moderni kirjasto modernissa kulttuuritalossa.

muokattu viimeksi: 2018-04-24T17:15:09